כשנפוליאון תכנן לוגו חדש - על אסטרטגיית מיתוג

רגע! מי זה נפוליאון?

מיתוג

רגע לפני ששולפים את המפות ויוצאים לקרב חשוב לדעת שבשביל להגיע ללוגו איכותי לא צריך לעשות איגוף מימין או לסיים בהצטיינות בקורס פיקוד ומטה של צה"ל, אבל… עדיין זה קריטי שתיגשו לכל תהליך מיתוג עם אסטרטגיה ברורה.

אבל למה בעצם צריך אסטרטגיית מיתוג?

כי מיתוג הוא תהליך הרבה יותר מעמיק מליצור "לוגו יפה", תהליך מיתוג הוא מהלך של בניית אישיות ואישיות חייבת להיות ברורה וארוכת טווח.
ממש כמו שעל פי האישיות של כל אחד מאיתנו, אנשים מסוימים מתחברים אלינו, מגיבים אלינו והולכים איתנו ואנשים אחרים שונאים אותנו ומתרחקים מאיתנו, כך בדיוק עובד תהליך של מיתוג.
אם אנחנו רוצים שקהל היעד שלנו ילך אתנו, אנחנו צריכים ליצור אישיות למותג שתעזור לקהל שאליו אנחנו מכוונים, להגיב ולהתחבר אלינו.
ובדיוק בשביל זה צריך אסטרטגיית מיתוג.

 

מיתוג

אז מה האישיות של המותג שלך?

אז נגיד שבאמת צריך אסטרטגיית מיתוג, איך מייצרים דבר כזה?

כדי ליצור אסטרטגיה לתהליך המיתוג שלנו צריך קודם כל להתחיל מעבודת לימוד.

ובתהליך כזה הכלל החשוב ביותר הוא שאין תחליף לאמת. אם ניצור מיתוג שלא יישקף את המותג שלנו לטוב ולרע, אנחנו אולי נשיג תוצרים שנראים מעולה אבל המפגש בין הלקוחות למותג ייצרו צרימה ואכזבה, שתגרום לאורך זמן לתגובה שלילית ולהתרחקות מהמותג.

כדי להגיע לאמת המזוקקת, אנחנו קודם כל, כבסיס ליצירת אסטרטגיית מיתוג, נחקור את הנקודות הבאות:

 1. מה מאפיין את השוק שבו המותג שלנו פועל?
  מי השחקנים הראשיים? מה המסרים השיווקיים ומה סגנון האישיות של כל אחד מהם?
  למה? כי חשוב לנו למקם את המותג שלנו ביחס למותגים אחרים, למצוא את היתרונות היחסיים שלו ביחס לשוק שבו הוא פועל ולדעת לזהות את קווי האופי המיתוגיים שיבליטו אותנו מול האחרים.
 2. בחינה עצמית
  חשוב למפות את היתרונות והחסרונות של המותג, לבחון אותו בזכוכית מגדלת ולדעת להצביע גם על הפגמים והחולשות כדי ליצור איזון ולקבל תמונה ריאלית של המותג.
 3. למי המותג שלנו פונה?
  האיפיון של קהל היעד הוא קריטי, הוא ישפיע על סגנון המיתוג, על המסרים שנעביר ועל עולמות התוכן שיתנו לנו השראה.
  מטרת המיתוג היא ליצור אינטראקציה עם הקהל שלנו ולכן אנחנו חייבים להבין מה מניע אותו? אבל גם מה מעצבן אותו? ומה הצורך שלו שאותו המותג שלנו בא למלא?
  אסור שהמיתוג שלנו יעבור לקהל היעד מעל הראש הוא חייב להיפגש איתו פנים אל פנים ולהיכנס לו ללב ולראש.
  חלק חשוב בבדיקה הזו הוא זיהוי חסמי מכירה. אנחנו חייבים להבין בנקודת ההחלטה של הקניה, מה עוצר את הלקוחות מלרכוש או לצרוך את המותג שלנו? אילו שאלות עולות בנקודת ההתלבטות הקריטית ביותר? מיתוג טוב, ממש כמו תהליך פרסום, יעזור לפצח חסמים ובכך יקדם את הצלחת המותג.

אסטרטגיית מיתוג

אז למי המותג שלך פונה?

ועוד נקודה חשובה

אסטרטגיית מיתוג היא לא רק עיצובית, לקופי יש תפקיד מפתח בתהליך מיתוג, מרמת השם והסלוגן ועד לסגנון השפתי שאיתו המותג יוצא לדרך. אסטרטגיית מיתוג חייבת לכלול את האופי השלם של המותג וזה אומר גם איך הוא נראה וגם איך הוא מדבר, מה יוצא לו מהפה ברגע שהוא נפגש עם קהל היעד?

טוב אז מה עכשיו?

עכשיו כשיש לנו את הידע אנחנו מסכמים אותו למסמך מקיף ועל פיו מגדירים את קווי האישיות שאנחנו רוצים ליצור למותג החדש.
חשוב שקווי האישיות האלו לא יהיו גנריים כמו "מקצועי" או "יוקרתי" כי אלו הגדרות שלא יוצרות בידול ולא באמת מאפיינות את המותג שלנו. חשוב דווקא להשתמש באיפיון יותר אנושי כמו "אמיץ", "אופטימי", "שאפתן" שייתנו לנו השראה יותר עמוקה לעיצוב ולקופי.

אחרי שיש מסמך אסטרטגיה מגובש, ועוד לפני שמתחילים לעצב, יושבים על המסמך עם הלקוח.
אסטרטגיית מיתוג מאפשרת לנו לעשות יישור קו ותיאום ציפיות מול הלקוח עצמו, מה שבסופו של דבר יחסוך לנו הרבה זמן עבודה וימקד את כולם בתהליך העבודה.

ו…?

וזהו, עכשיו רק צריך למצוא שם שווה, לפצח סלוגן חזק, לעצב לוגו מדהים למתג ניירת, להכין שילוט… בקטנה.

 

בא לכם קמפיין אצלנו? רק להשאיר פרטים פה

  פרסום לעסק

  PIRSUM – פרסום לעסק, שיווק ומה שביניהם.

  כמה דברים בסיסים שצריך להבין לפני שמדברים עם משרד פרסום

  תנו לי עוד

  הקופירייטר הדיגיטלי ומהפכת ה-RTM

  קופירייטר נדרש לא רק לדעת לתכנן מראש את הקמפיין שלו אלא גם להגיב על אירועים שמתרחשים בזמן אמת, מה שנקרא כיום מהפכת ה-RTM.

  תנו לי עוד
  עיצוב קטלוג

  עיצוב קטלוג – איך אפשר לחדש?

  אחד הכללים החשובים ביותר כשניגשים לעיצוב קטלוג הוא התמקדות בחוויה הויזואלית מבעד לעיניים של הלקוח הפוטנציאלי, כי רק ככה תצליחו לתת מענה לחיפוש שלו בקטלוג. כלומר...

  תנו לי עוד